Pierwsza konsultacja z psychologiem, niezależnie od tego, czy prowadzona online, czy w stacjonarny sposób może wiązać się z lękiem, wątpliwościami i niepewnością dotyczącą tego co nas czeka. Wiele osób, jeszcze przed wyborem konkretnego specjalisty zastanawia się czego można spodziewać się na pierwszej wizycie i jak ona będzie przebiegała. Pytań zapewne jest wiele, dlatego poniżej przedstawiamy odpowiedzi na te najczęściej spotykane.
Jak przebiega pierwsza wizyta? Pierwsza wizyta zazwyczaj poświęcona jest wstępnemu rozpoznaniu trudności osoby, która zgłasza się po pomoc. Psycholog w zależności od sytuacji może zadawać pytania zarówno bardziej ogólne, jak i szczegółowe dotyczące sytuacji, która spowodowała, że zdecydowałeś się na konsultację. Pytania też mogą dotyczyć Twojej ogólnej sytuacji życiowej po to, aby lepiej zrozumieć specyfikę przeżywanych trudności.
Dodatkowo na pierwszej konsultacji wspólnie ustalicie wstępny plan działania – tego jaki rodzaj oddziaływania psychologicznego będzie dla Ciebie najlepszy i jak będzie przebiegał ten proces. Będzie również czas na opowiedzenie o Twoich oczekiwaniach oraz na zadanie wszelkich pytań.
Jak się przygotować przed pierwszą konsultacją? Właściwie jakieś szczególne przygotowanie nie jest wymagane, choć w przypadku konsultacji online warto zadbać o przestrzeń do rozmowy, czyli miejsce gwarantujące prywatność i spokój. Ponadto, pomocne może okazać się spisanie tematów, które chciałbyś poruszyć w czasie konsultacji. Najważniejszym jednak jest to, żeby po prostu odważyć się mówić o tym wszystkim, o czym się rozmyślało przed wizytą. To prawda, że nie zawsze będzie to łatwe i być może psycholog będzie pierwszą osobą, której zdecydujesz się o tym powiedzieć, ale właśnie o to chodzi. Nie obawiaj się, że może być czasem trudno „ubrać w słowa” to, co chce się przekazać lub że zostaniesz niezrozumiany. W razie potrzeby psycholog dopyta lub upewni się, że dobrze rozumie o czym mówisz.
Zadbaj o odpowiednie warunki: Bardzo ważne jest miejsce w którym będziesz się znajdować. Pamiętaj, że to powinno być miejsce gwarantujące komfortowe prowadzenie rozmowy w warunkach poufności i prywatności. Przed rozpoczęciem sprawdź komputer – czy kamera, słuchawki i mikrofon działają i są podłączone prawidłowo? Czasem możesz chcieć coś zapisać – możesz to robić na telefonie, komputerze albo po prostu na kartce – ważne, aby w czasie spotkanie niepotrzebnie nie tracić czasu na szukanie czegoś do pisania… Z naszego doświadczenie wiemy, że czasem przydają się: chusteczki – psycholog niestety w kontakcie online nie może ich podać…, a mówienie o swoich, często bardzo trudnych sprawach, może łączyć się z reakcją emocjonalną coś do picia np. szklanka wody czy ulubiona herbatka
A jeżeli nie chcę o czymś mówić? Po pierwsze pamiętajmy, że psycholog jest zobowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej. A jeśli są obszary lub tematy, o których nie chcesz mówić na pierwszym spotkaniu, psycholog nie będzie nakłaniał Cię do ich poruszania gdy nie jesteś na to gotowy, szczególnie gdy nie jest to uzasadnione celami konsultacji.
Konsultacja dla par Jeżeli chodzi o konsultacje pary, tutaj sytuacja ma się podobnie, co w przypadku wizyty indywidualnej. Warto natomiast wspomnieć, żeby nie zaskakiwać tą decyzją partnera, ale ustalić wspólnie (przed wizytą) czy chcemy skorzystać z pomocy specjalisty.
Nie czekaj! Powyżej poruszyliśmy klika kwestii, które są powiązane z wizytą. Dla osoby, który pierwszy raz decyduje się na wizytę u specjalisty mogą być może wydać w jakiś sposób zakazujące. Najważniejsze jest jednak to, że po mimo ewentualnej niepewności czy stresu związanego z wizytą nie warto jej odkładać z tego powodu. Pamiętaj, że jesteśmy tu żeby Ci pomóc!
—
Umów wizytę ze specjalistą ePsycholodzy.pl: