Dlaczego wyrażanie emocji jest tak ważne dla zdrowia psychicznego?
„W życiu nie chodzi o to, aby tłumić emocje, lecz aby je utrzymać na takim poziomie, który umożliwia normalne funkcjonowanie” – tłumaczy Anna Korzekwa – Kukla, psycholog i psychoterapeuta. W naszym społeczeństwie odczuwanie nawet przyjemnych emocji nie zawsze jest dobrze widziane. Świadczą o tym chociażby popularne polskie przysłowia, takie jak: śmieje się jak głupi do sera czy złość piękności szkodzi. „Emocje zwracają uwagę na coś, co jest dla nas ważne; pomagają nam reagować na to, co dzieje się wokoło; niejednokrotnie dają nam energię do działania.
Nie ma nic niestosownego w odczuwaniu emocji, są one potrzebne” – konkluduje psycholog.
Praca terapeutyczna nad emocjami
„Kluczowa jest psychoedukacja i uświadomienie, że nie ma czegoś takiego jak złe emocje” – opowiada psycholog. Emocje bywają nieprzyjemne, ale ich odczuwanie nie powinno być poddawane ocenie. Niektórzy, m.in. osoby doświadczające zaburzeń lękowych, odczuwają lęk przed wyrażaniem emocji z powodu obawy związanej z utratą kontroli. Proces terapeutyczny w tym zakresie rozumiany jest jako nauka identyfikowania i wyrażania emocji.
Czym jest asertywność i jak nad nią pracować?
Pod pojęciem asertywności kryje się umiejętność wyrażania swoich uczuć, potrzeb i opinii, mając szacunek, zarówno do siebie, jak i do rozmówcy. Postawą przeciwległą asertywności jest postawa agresywna oznaczająca narzucanie własnych opinii innym osobom, a także postawa uległa, w której tłumimy własne zdanie powierzchownie zgadzając się z rozmówcą. Asertywność oznacza także umiejętność przyjmowania krytyki, ale również pozytywnych opinii na swój temat od innych. „To umiejętność dbania o własne potrzeby” – dodaje psycholog. Asertywność można
ćwiczyć – przykładowo – poprzez odgrywanie ról podczas sesji terapeutycznej, a następnie przenoszenie wizualizowanych sytuacji na życie codzienne. Oprócz ćwiczeń opierających się na gruncie poznawczym, ważne jest także dotarcie do źródła, czyli uświadomienie sobie: dlaczego właśnie taką postawę prezentuję?
Na podstawie wywiadu z Anną Korzekwą – Kuklą, rozmawiała Monika Paderewska.