Jest to propozycja psychoterapii nie tylko dla małżeństw, ale także dla związków na każdym etapie znajomości, które czują, że przechodzą kryzys, mają poczucie, że nie mogą znaleźć kompromisu w ważnych dla nich sprawach bądź chcą popracować nad komunikacją. Terapia par jest zazwyczaj dłuższa niż spotkanie indywidualne i trwa około 90 minut.
Jak wyglądają spotkania dla par?
Sesję dla par są prowadzone najczęściej przez jednego terapeutę, jednak istnieje możliwość, aby w spotkaniu uczestniczyło dwóch psychoterapeutów obojga płci- może to dać komfort partnerom i świadomość, że obie strony są lepiej zrozumiane. Podczas spotkań terapeuta kładzie nacisk na uporządkowanie celów partnerów, nazwaniu oraz stworzeniu pewnej mapy dotarcia do nich
Jak długo powinna trwać terapia par?
Nie można jednoznacznie określić, jak długo powinna trwać terapia, aby przyniosła pozytywne efekty. Jest to kwestia bardzo indywidualna i zależy od skali problemu.
Po kilku pierwszych spotkaniach psycholog-psychoterapeuta zapozna się z sytucją i zaproponuje optymalny okres trwania terapii
Kto powinien zdecydować się na terapie?
Ten rodzaj terapii przeznaczony jest dla osób, które odczuwają, że w ich związku wystąpił kryzys i nie są w stanie samodzielnie sobie z nim poradzić. Powodów dla których pary decydują się na psychoterapie, jest wiele. Może być nim np. zdrada, utrata wzajemnego zainteresowania sobą lub cierpieć z powodu codziennej rutyny. W trakcie psychoterapii partnerzy mogą przypatrzeć się swoim potrzebom, a także temu, czy istnieje przestrzeń na wspólną pracę w celu zespolenia związku.
Przesłanki, że para potrzebuje terapii
- Unikanie spędzania wspólnego czasu
- Brak dobrej komunikacji
- Gdy ktoś zdradził lub myśli o romansie
- Gdy pojawia się obojętność
- Gdy nie wiemy jak pogodzić nasze różnice
- Dużo negatywnych emocji w związku
- Gdy jedynym, co nas wiąże to wspólne mieszkanie lub dzieci