Ponad połowa społeczeństwa jest zadowolona z jakości swojego snu, ale blisko 40% ma problemy w tej sferze. Najbardziej usatysfakcjonowani są najlepiej zarabiający Polacy. Z kolei ci, którzy nie wysypiają się, najczęściej mają kłopoty z zaśnięciem. I głównie to dotyczy osób w wieku od 18 do 22 lat. Kolejne przyczyny braku odpowiedniej regeneracji tkwią w wielokrotnym budzeniu się w nocy, martwieniu się o przyszłość, stresie, a także problemach zdrowotnych i rodzinnych. Najrzadziej utrudniają spanie różnego rodzaju ekscytacje.
Jak wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej, przeprowadzonego przez UCE RESEARCH dla platformy ePsycholodzy.pl, 55,9% Polaków jest zadowolonych z jakości swojego snu. Przeciwne stanowisko zajmuje 39,2% rodaków. Natomiast 4,9% społeczeństwa nie potrafi tego ocenić.
– Informacja, że prawie 40% Polaków negatywnie ocenia jakość swojego snu jest bardzo niepokojąca. Brak regeneracji organizmu może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, nie tylko fizycznego, ale też psychicznego – komentuje psycholog Michał Murgrabia, współautor badania z platformy ePsycholodzy.pl.
Badanie wykazało również, że najbardziej zadowoleni z jakości swojego snu są ankietowani mający od 18 do 22 lat – 57,4%. Kolejne grupy wiekowe to 56-80 lat – 56,5%, 36-55 lat – 56,1%, a także 23-35 lat – 55%.
– Widać, że wyniki w poszczególnych przedziałach wiekowych są bardzo do siebie zbliżone. Jednak najlepsze są wśród najmłodszych i najstarszych Polaków. Można stwierdzić, że obie grupy mają najmniej obciążających obowiązków domowych i zawodowych, w tym codziennych i pilnych spraw do załatwienia. Przez to śpią najspokojniej – zauważają eksperci z UCE RESEARCH.
Zadowolone z jakości swojego snu są głównie osoby najlepiej zarabiające, tzn. ponad 9 tys. zł netto miesięcznie – 72,4%. Natomiast na końcu zestawienia znaleźli się ankietowani z najniższymi dochodami, tj. poniżej 1 tys. zł na rękę – 47,6%.
– Z badania również wychodzi, że im wyższe są zarobki, tym lepsza jest jakość snu. Osoby mniej zarabiające mogą pracować znaczenie dłużej i ciężej niż ludzie dobrze sytuowani. To przekłada się także na formy relaksu i zadowolenie z życia. Inną sprawą są wygodne warunki do spania, na które składa się m.in. wysokiej jakości materac czy poduszka – mówi Michał Pajdak z platformy ePsycholodzy.pl.
Respondenci zostali też zapytani, z czego mogą wynikać ich problemy ze snem. I mogli podać trzy główne przyczyny. Najczęściej deklarowali, że długo nie mogą zasnąć. Dla przykładu, mają gonitwę myśli i dużo rozmyślają o różnych sytuacjach. Łącznie 47% badanych tak stwierdziło.
– Każdy może mieć taki okres w życiu, w którym więcej rozmyśla. Jeżeli jednak sytuacja jest chroniczna, warto sięgnąć po poradę psychologa lub lekarza. Osoby, które źle śpią w nocy, borykają się z wieloma skutkami tego. Są rozdrażnione i bardziej skłonne do konfliktów, a przede wszystkim przemęczone – wskazuje Michał Murgrabia.
Ponadto z badania wynika, że problem z zaśnięciem maleje wraz z wiekiem. Deklaruje go aż 61,9% ankietowanych mających 18-22 lat i 47% badanych w wieku 23-35 lat. Podobny wynik, jak ten ostatni, mają respondenci w grupie wiekowej 36-55 lat – 46,9%. Na końcu są Polacy w wieku 56-80 lat – 43,4%.
– Młode osoby często używają swoich łóżek nie tylko do spania, ale również do nauki, pracy przy komputerze, rozmów telefonicznych, oglądania filmów i spożywania posiłków. Do tego piją sporo kawy, napojów energetycznych oraz alkoholu. To wszystko poważnie utrudnia zasypianie. Natomiast zmiana nawyków może rozwiązać problemy – dodaje ekspert z platformy ePsycholodzy.pl.
Kolejne przyczyny słabej jakości snu, jakie zostały wskazane przez respondentów, to wielokrotne budzenie się w nocy – 38,4%, martwienie się o swoją przyszłość – 28,1%, a także stres – 25,9%. Następne wśród wskazywanych powodów są problemy zdrowotne, w tym choroby, bóle i przyjmowane leki – 23,4%, jak również kłopoty rodzinne – 22,4%.
– Część osób cierpiących na bezsenność może nie do końca być świadoma tego, w jakim napięciu żyje. Należy też wiedzieć, że kłopoty ze snem towarzyszą niektórym zaburzeniom psychicznym. Jeżeli problem utrzymuje się dłużej, to trudności takie nie powinny być bagatelizowane, a ustalenie przyczyn najlepiej byłoby powierzyć specjaliście – podkreśla Michał Murgrabia.
Najrzadziej wskazywaną przyczyną słabej jakości snu są różnego rodzaju ekscytacje, np. wyjazdy i spotkania – 3,5%. Na przedostatnim miejscu jest nadmiar używek, tj. kawy, herbaty i alkoholu – 3,8%. Podobny wynik mają kiepskie warunki do spania, obejmujące m.in. nieodpowiednią temperaturę w pokoju czy zły materac – 4%.
Badanie zostało przeprowadzone pod koniec września 2021 roku metodą CAWI (ankieta internetowa) przez UCE RESEARCH dla platformy ePsycholodzy.pl na reprezentatywnej próbie ponad tysiąca dorosłych Polaków.