Nerwica jest dawnym określeniem na szeroką grupę zaburzeń lękowych, które obejmuje wiele jednostek klinicznych. Występuje u około 30% dorosłych i 10 % dzieci na różnych etapach życia. Towarzyszy jej szereg objawów dotykających sferę fizyczną, emocjonalną i poznawczą.
Nerwica charakteryzuje się następującymi objawami ze strony ciała: ból i zawroty głowy, żołądka, szybsze bicie serca, ból kręgosłupa, drżenie, uderzenia gorąca, brak czucia w kończynach, trudności z oddychaniem (wrażenie duszenia się), problemy z widzeniem, zaburzenia związane ze sferą seksualną.
Do objawów funkcji poznawczych należą: samorzutne natrętne myśli, problemy z pamięcią, koncentracją oraz problem z postrzeganiem rzeczywistości.
Z kolei zaburzenia sfery emocjonalnej to m.in. nagłe napady lęku, nieokreślone, uporczywe, z niczym nie związane uczucie strachu, brak motywacji oraz obojętność, brak odczuwania przyjemności, zirytowanie, przygnębienie, zaburzenia snu czy chwiejność emocjonalna.
Do dawnej grupy nerwic, obecnie zaburzeń lękowych m.in. należą:
- zespół lęku napadowego (powtarzające się nieprzyjemne napady krótkotrwałych epizodów silnego lęku),
- agorafobia (lęk przed otwartą przestrzenią),
- fobia swoista (lęk przed konkretnymi przedmiotami, zwierzętami, sytuacjami, np.: arachnofobia – lęk przed pająkami),
- fobia społeczna (lęk przed kontaktem z innymi ludźmi),
- zaburzenie lękowe uogólnione (odczuwanie ciągłego niepokoju, lęku dodatkowo związane z obawami o pogorszenie własnego stanu fizycznego przez ciągłe zamartwianie się),
- zespół lęku separacyjnego (lęk pojawia się w sytuacji braku obecności osoby bliskiej),
- zaburzenie lękowe wywołane substancją psychoaktywną/ lekiem (silny lęk pojawiający się po zażyciu substancji psychoaktywnych),
- zaburzenie lękowe związane z chorobą lub problemem zdrowotnym (lęk związany jest z innymi dolegliwościami, chorobami).
Nerwicę, zaburzenia lękowe poddaje się leczeniu, a do skutecznych metod należy psychoterapia (jej różne formy, np.: poznawczo-behawioralna), a także farmakoterapia (czyli leki przepisane przez lekarza psychiatrę). Pomocne w radzeniu sobie z nerwicą mogą także okazać się doraźne techniki, które możemy stosować w życiu codziennym. Powinniśmy pamiętać ćwiczeniach oddechowych, ćwiczeniach koncentracji, zdrowej diecie oraz regularnym śnie.
Ważne, by przypadku zauważenia problemów wskazanych powyżej i trudności w codziennym funkcjonowaniu nie bać się zgłosić po pomoc do Specjalistów: kliknij tutaj.